صفحه 4      شماره  3689      چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396


رئيس گروه پيشگيري مرکز بهداشت همدان خبر داد
بيش از 100 كودك مبتلا به تالاسمي در همدان وجود دارد
مادران باردار کم خوني دوران بارداري را جدي بگيرند
هگمتانه- گروه خبر: رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي غير‌ واگير مرکز بهداشت استان همدان با بيان اينكه بيش از 100 كودك مبتلا به تالاسمي در همدان وجود دارد، گفت:‌ همدان جزو استان‎هاي کم‎شيوع موارد تالاسمي است.
راضيه‌السادات مير‌معيني در گفت‌وگويي با اشاره به روز جهاني تالاسمي و اقداماتي که طي اين روز از سوي معاونت بهداشتي همدان انجام مي‌شود، اظهار کرد:‌ برنامه کنترل تالاسمي جزو قديمي‌ترين برنامه‌هاي شبکه بهداشتي است که به موضوع مراقبت از زوج‌ها و خانواده‌هايي که داراي فرزند تالاسمي هستند، مي‌پردازند تا کودکي مبتلا به تالاسمي متولد نشود.
وي با بيان اينکه بيش از 100 کودک مبتلا به تالاسمي در استان وجود دارد، گفت:‌ در رابطه با خونگيري به موقع و مراقبتي که بايد ماهانه صورت گيرد، اغلب توسط معاونت درمان در بيمارستان‌ها خدمات خوبي ارائه مي‌شود و کودکان تالاسمي در اين زمينه به رضايت نسبي رسيده‌اند.
رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي غير‌ واگير مرکز بهداشت استان همدان با اشاره به مراقبت و پيشگيري از نوزاد مبتلا به بيماري تالاسمي و فنيل کتونوري دو برنامه‌اي که در معاونت بهداشتي اجرا مي‌شود، افزود: در پنج سال گذشته هيچ تولدي از نوزاد مبتلا به تالاسمي ماژور نداشته‌ايم؛ چراکه خانواده‌هايي که کم‌خوني از نوع مينور دارند، مراقبت مي‌شوند.
وي با بيان اينکه در اين رابطه قبل از بارداري آزمايشي انجام و ژن معيوب شناسايي مي‌شود، گفت: بعد از بارداري در 10 هفته اول، آزمايش ژنتيک انجام مي‌شود به نحوي که تشخيص داده مي‌شود آن فرد مبتلا به کم خوني ماژور بوده يا نه؛ اگر آزمايش مثبت باشد از لحاظ شرعي مجوز پزشک قانوني براي سقط را دارند و مادر در بيمارستان بستري و جنين سقط مي‌شود.
ميرمعيني با بيان اينکه در اين مدت پنج ساله چندين مورد جنين به دليل همين مشکل سقط شده است، افزود:‌ در صورت سالم بودن جنين، آن نيز حفظ شده تا به هدفي برسيم که همراهي خانواده براي داشتن دو فرزند سالم بوده است.
رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي غير‌ واگير مرکز بهداشت استان همدان بيان کرد: چالشي در اين زمينه وجود دارد و آن اين است که قبل از ازدواج خانواده‌ها با هم آشنا مي‌شوند و بعد از اينکه قرار عقد گذاشتند، آزمايش مي‌دهند و در نتيجه در يک وضعيت روحي مناسب مشاوره نمي‌شوند.
وي با تأکيد بر اينکه مشاوره ازدواج دو نفر داراي تالاسمي مينور بايد در وضعيت مناسب باشد تا تصميم‌گيري خوبي انجام شود، تصريح کرد: ما در مشاوره تأکيد به ازدواج يا عدم ازدواج اين افراد نداريم بلکه مي‌گوييم اگر ازدواج انجام شد بايد مراقبت‌هايي طي شود تا فرزند سالم به دنيا آيد.
ميرمعيني با بيان اينکه برنامه‌اي به مناسبت روز تالاسمي پنج‌شنبه هفته جاري در بيمارستان بعثت همدان برگزار مي‌شود، افزود: معاون بهداشتي در بيمارستان حضور مي‌يابد و با بيماران تالاسمي ديدار خواهد کرد.
رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي غير‌واگير مرکز بهداشت استان همدان افزود: همدان جزو استان‌هاي با شيوع پايين بيماري تالاسمي است.
ميرمعيني با بيان اينکه سال‌هاي قبل، تولد نوزادان مبتلا به تالاسمي وجود داشت اما اکنون وضعيت بسيار مطلوب شده است، افزود:‌ به افرادي که وظيفه مراقبت از خانم‌هاي باردار را دارند و نيز به خانم‌هاي باردار تأکيد داريم به کم‌خوني دوران بارداري دقت و توجه کنند؛ چراکه ممکن است در آزمايش به هر دليلي مشکل و خلأيي وجود داشته باشد.
وي با بيان اينکه در کشور و در استان با افرادي مواجه شده‌ايم که حتي آزمايش قبل از ازدواج داده‌اند اما يکباره با تولد نوزاد مبتلا به تالاسمي مواجه شده‌اند، گفت: در سال از 20 هزار ازدواجي که در کشور رخ مي‌دهد شايد يک مورد با اين مشکل مواجه باشند و با اينکه احتمال اين پيش‌آمد ضعيف است اما بايد مواظب بود.