صفحه 6      شماره  3787      یکشنبه 19 شهریور 1396


برگزاري اختتاميه جشنواره اوقات فراغت 
و مدارس تابستاني ژيمناستيک در همدان
هگمتانه، گروه ورزش: جشنواره تابستاني اوقات فراغت و مدارس ژيمناستيک همدان با برگزاري مراسم اختتاميه در سالن ابن سيناي همدان به پايان رسيد.
در مراسم اختتاميه اين دوره از رقابت‌ها رسول منعم مديرکل ورزش و جوانان استان همدان، پازوکيان نايب رئيس بانوان فدراسيون، جعفري رئيس هيأت ژيمناستيک استان و مسؤولان ارشد همدان و بيش از سه هزار نفر از خانواده‌هاي نوآموزان حضور داشتند. 
در اين مراسم، ورزشکاران به اجراي حرکات نمايشي رشته جذاب و زيباي ژيمناستيک پرداختند. در جشنواره فرهنگي ورزشي اوقات فراغت مدارس ژيمناستيک استان همدان بيش از 700 ورزشکار حضور داشتند.
در اين مراسم رسول منعم تصريح کرد: انتظار اول و مطالبه مردم از وزارت ورزش اين است که در شاخص تندرستي ورود کند؛ چرا که ورزش و فعاليت بدني براي بسياري از بيماري‌هاي ناشي از تحرک نداشتن کارايي دارد.
وي افزود: نگاهي به فرمان همگاني کردن ورزش که رهبر معظم انقلاب سال‌ها پيش آن را صادر فرمودند در واقع توجه به ظرفيت‌هاي موجود در ورزش ايران است و اين‌که از ورزش همگاني مي‌توان به قله‌هاي رفيع قهرماني رسيد.
مديرکل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به اختتاميه جشنواره اوقات فراغت گفت: اوقات فراغت تنها در حيطه وزارت ورزش نيست و دانشگاه‌ها و مدارس در غني سازي اوقات فراغت جوانان نقش دارند.
وي با بيان اين‌که برنامه‌هاي اوقات فراغت جوانان و نوجوانان استان در 9 محور تهيه و تدوين شده بود، تصريح کرد: اين برنامه‌ها در کارگروه‌هاي فرهنگ و هنر، کتابخواني، ورزشي، اردوهاي جهادي، سياحتي و علمي، مهارت‌هاي زندگي، گفت‌وگوي رسانه‌اي و گفت‌وگوي جوانان، شناسايي و تقدير از جوانان نخبه اجرا شد.
منعم گفت: بيش از 420 هيأت ورزشي در استان از طريق ارائه فعاليت‌هاي ورزشي و فرهنگي مناسب غني‌سازي اوقات فراغت نوجوانان و جوانان اين استان را بر عهده داشتند.
وي افزود: براي تشکيل کلاس‌هاي آموزشي اوقات فراغت ورزشکاران در تابستان امسال1591 کلاس در 1288فضاي ورزشي برگزار شد و هزار و 681 مربي نيز مسؤوليت آموزش ورزشکاران را در استان برعهده داشتند.
مديرکل ورزش و جوانان استان همدان گفت: از مجموعه کلاس‌هاي آموزشي 727 کلاس سهم بانوان و 864 کلاس آقايان بود.
نايب رئيس فدراسيون ژيمناستيک نيز ژيمناستيک را به عنوان يک ورزش رقابتي داراي عمري 100 ساله در ايران دانست و گفت: ژيمناستيک از جمله رشته‌هاي دشوار است که کشورهاي جهان سرمايه‌گذاري فراواني در آن انجام مي‌دهند.
وي گفت: تجربه نشان داده ورزشکاراني که در فعاليت‌هاي آموزشي ژيمناستيک شرکت کرده‌اند داراي تمرکز بيشتر، مهارت‌هاي ارتباطي بالاتر و همچنين مهارت‌هاي حل مسأله بهتري هستند.
پازوکيان هدف از برگزاري جشنواره‌ها را توسعه همگاني ورزش ژيمناستيک و ايجاد انگيزه براي جذب و شناسايي نخبگان ژيمناستيک بيان کرد و گفت: روند رو به رشد ژيمناستيک همدان به دليل وجود زيرساخت‌هاي مناسب و برگزاري دوره‌هاي آموزشي و توجه به رده‌هاي پايه بوده است.
رئيس هيأت ژيمناستيک همدان نيز در اين مراسم با بيان اينکه اکنون چهار هزار ورزشکار در رده‌هاي سني مختلف و در هردو بخش آقايان و خانم‌ها زير نظر هيأت ژيمناستيک فعاليت مي‌کنند، گفت: از اين تعداد 2500 نفر در همدان و مابقي در ساير شهرستان‌ها فعاليت مي‌کنند.
مهدي جعفري افزود: مربيان بسيار خوبي در همدان فعاليت مي‌کنند؛ به گونه‌اي که هم اکنون 50 مربي داراي کارت درجه بين‌المللي تا درجه سه در هر دو بخش آقايان و بانوان فعاليت مي‌کنند که 30 مربي در بخش آقايان و 20 مربي در بخش بانوان فعاليت مي‌کنند.
رئيس هيأت ژيمناستيک استان با بيان اينکه هم اکنون تمامي هيأت‌هاي ما در شهرستان‌ها فعال هستند و برنامه‌هاي جاري خود را دنبال مي‌کنند، اظهار کرد: هيأت ژيمناستيک در 9 شهرستان استان همدان و 2 بخش مريانج و سامن فعال است و علاقه‌مندان مي‌توانند در استان به اين رشته بپردازند.
جعفري در ادامه استقبال خانواده‌ها را از ورزش ژيمناستيک در فصل تابستان بسيار مناسب ارزيابي کرد و گفت: هر ساله نونهالان و نوجوانان زيادي وارد رشته ژيمناستيک مي‌شوند و ما سعي داريم با استعداديابي اين نفرات، شرايط رشد و قهرمان‌پروري آنان را فراهم کنيم.
گفتني است، اين جشنواره با اجراي برنامه‌هاي جنگ شادي، نمايش حرکات زيباي ژيمناستيک و اهداي جوايز و گواهي حضور به پايان رسيد.