صفحه 5      شماره  3792      شنبه 25 شهریور 1396


گزارش  از حال و هواي اين روزهاي بازار خريد تجهيزات مدرسه
بازار همدان در تب و تاب مهـر
در سبد خريد اين روزها، به ياد نيازمندان هم باشيم
هگمتانه، گروه خبر همدان - هدي افلاکيان: هدي افلاکيان: ما دهه شصتي‌ها يا بهتر است بگوييم همه پدر و مادرها اين روزها با استشمام بوي پاييز خاطرات خوبي برايمان زنده مي‌شود، بچه که بوديم وقتي شهريورماه به روزهاي پاياني‌اش مي‌رسيد سردرگم بوديم بين احساسات ضد و نقيضمان، از يک سو ناراحت تابستان بوديم که به پايان مي‌رسد و از طرفي ذوق و شوقي صد چندان براي بازگشايي مدرسه و تازه شدن ديدار با دوستان همه وجودمان را فرا مي‌گرفت.
بعد از چند ماه تعطيلات حالا دوباره بازشدن مدرسه و ديدن همکلاسي‌هايمان لذت بخش‌ترين حس دنيا بود برايمان، خريد لباس نو و کيف و کفش مدرسه تا جلد کردن دفترها و زيرو رو کردن کتاب‌هاي درسي و بوئيدن کيف و کفش نو حس خوشايندي بود که همه آن را درک کرده‌ايم.
پوشيدن لباس مدرسه و برانداز کردن خودمان جلوي آينه و ديدن لبخند و چشم‌هاي پر از ذوق پدرها و مادرها از ذهن هيچ کس دور شدني نيست. با شروع مدرسه همه چيز برايمان نو مي‌شد حتي قول‌هايي که به خودمان مي‌داديم مثلاً اينکه امسال بهتر از سال قبل درس بخوانيم.
اما حالا چندين سال است که از روزهاي خوب مدرسه رفتن فاصله گرفته‌ايم اما تب و تاب آغاز مهرماه همچنان در فضاي شهر استشمام مي‌شود و همه پدرها و مادرها را که ساليان درازي است با نيمکت‌هاي چوبي که سه نفره مي نشستيم و هميشه هم بر تقسيم جا براي گذاشتن کتاب و دفتر مي‌جنگيديم سر ذوق مي‌آورد و واقعاً هم چه حس غريبي اين روزها دارد...
دوباره نسيم مهربان مهر ماه مي‌وزد در ميان کوچه‌ها، تا بر صورت هزاران شکوفه باغ علم‌ و دانش بوسه مهر بزند و شروع 9 ماه تحصيلي را به آ‌ن‌ها تبريک بگويد.
فروشگاه‌هاي عرضه نوشت‌افزار و کيف و کفش اين روزها بعد از کسادي طولاني مدت خود روزهاي شلوغي را مي‌گذرانند و هر چه به روزهاي پاياني تابستان مي‌رسيم، ‌ترافيک خريد شهروندان نيز بيشتر مي‌شود.
گزارش ميداني خبرنگار هگمتانه از راسته بازارهاي قديمي شهر هم در روزهاي پاياني تابستان حکايت از جمعيت زيادي از خانواده‌هايي دارد که دست در دست فرزند خود و تعداد اندکي نيز به تنهايي براي خريد روانه بازار شده‌اند تا مايحتاج دانش‌آموز خود را از جمله لباس،‌کيف، کفش و نوشت‌افزار براي شروع سال تحصيلي جديد فراهم کنند.
راسته بازار صحافخانه و کفش‌دوزخانه هر ساله در آستانه بازگشايي مدارس بازاري پرتردد است براي شهروندان همداني و خانواده‌هايي که حتي از شهرها و روستاهاي اطراف براي خريد مي‌آيند و همه هم با کيسه‌هايي پر از خريد از آن خارج مي‌شوند.
تنوع و رنگ‌هاي متنوع انواع نوشت افزار بسيار زياد است و بچه‌ها بيشتر علاقه‌مند هستند که لوازمي را بردارند که داراي برچسب‌ها و عکس‌هاي کودکانه باشد و هر دانش‌آموزي با هر سليقه‌اي مي‌تواند نيازهاي خود را با توجه به اين همه تنوع خريداري کند.
يک خانم جوان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه از قيمت بالاي لوازم مورد نياز دانش‌آموزان گلايه کرد و گفت: با همه تبليغاتي که براي استفاده از کيف‌ و کوله پشتي استاندارد براي دانش‌آموزان مي‌شود اما اجناس داراي شرايط مناسب، قيمت بسيار بالايي دارند به طوري که اين محصولات از 70 هزار تومان شروع مي‌شود و خيلي از خانواد‌ه‌ها توان مالي خوبي ندارند تا براي چند فرزند خود اينگونه هزينه کنند.
وي ادامه داد: متأسفانه بچه‌ها هم علاقه زيادي به خريد لوازم خوش آب و رنگ دارند که قيمت اين محصولات نيز از بقيه بالا‌تر است.
اين مادر جوان افزود: بچه‌ها براي رفتن به مدرسه اشتياق زيادي دارند که خريد مدرسه نيز اين شور و شوق را دوچندان مي‌کند، اما دوست دارم فرزندم لوازمي را خريداري کند که آثار منفي نداشته باشد و از برچسب‌ها و عکس‌هاي مناسب انتخاب کند.
وي بيان کرد: بچه‌ها حق انتخاب دارند و من تنها در خريد مهر ماه براي فرزند هشت ساله‌ام نظر مي‌دهم و حق نهايي را به خود او واگذار مي‌کنم.
مادر ديگري هم گفت: بچه‌ها بايد بيشتر به کيفيت اجناسي که مي‌خرند، توجه کنند، نه به زيبايي عکس آنها؛ چراکه بيشتر اين عکس‌ها ذهن بچه‌ها را از درس دور مي‌کند و يک نوع تجمل‌گرايي محسوب مي‌شود.
يکي از پدران نيز که مشغول انتخاب مداد براي دختر خود بود در پاسخ به سؤال خبرنگار هگمتانه در خصوص کيفيت اجناس گفت: متأسفانه برخي از مغازه‌ها از ناچاري پدر و مادرها در اين روزهاي شلوغ استفاده مي‌کنند و حتي اجناس بي‌کيفيت خود را به قيمت کالاهاي بهتر به مشتري معرفي مي‌کنند که اين کار دور از انصاف است. 
وي افزود:‌ من نياز دو هفته اول دخترم را تأمين مي‌کنم و بقيه خريدهايم را مي‌گذارم براي روزهاي خلوتي بازار، اما کساني که اين امکان را ندارند و از روستاها براي خريد به صحافخانه همدان مي‌آيند که نمي‌توانند اين کار را انجام دهند و براي خريد چند دفتر و خودکار و مداد دوباره اين همه مسافت را طي کنند، مسؤولان بايد در اين زمينه نظارت هاي خود را بيشتر کنند.
پدر ديگري هم با شنيدن اين گلايه‌ها افزود: متأسفانه ما که هيچ‌گاه نظارت درست و حسابي در بازار نديديم،‌ هر کدام از مغازه‌ها قيمت اجناسشان با بقيه متفاوت است و وقتي اعتراض مي‌کنيم مي‌گويند اين کيفيت بيشتري دارد،‌گاهي هم با اوقات تلخي مي‌گويند برو از همان جا که ارزان است بخر و رفتار نامناسبي دارند و در اين شلوغي خستگي ما مضاعف مي‌شود.
يکي ديگر از شهروندان هم گفت: خانواده هايي که چند دانش آموز دارند، نمي توانند نياز فرزندان خود را فراهم کنند؛ چرا که حقوق کارمندي جوابگوي اين همه تورم و گراني نيست چه برسد به کارگران که حقوق ثابت و معيني هم ندارند.
يکي از فروشندگان راسته صحافخانه همدان گفت: متأسفانه بازار نسبت به سا‌ل‌هاي قبل خيلي خلوت تر است. درست که جمعيت زياد است اما مردم مي‌آيند بيشتر براي ديدن و قيمت کردن و در نهايت دو سه قلم کالا را مي‌توانند تهيه کنند؛ چرا که قدرت خريد مردم کم شده است.
او که کاسب با انصافي به نظر مي‌آمد گفت: وقتي مي‌بينم که پدر و مادري براي خريد دفتر چقدر به دنبال ارزان‌ترين هستند و چگونه فرزند خود را مي‌خواهند راضي کنند دلم مي‌سوزد.
براستي که اين روزهاي پرشور و شوق شايد براي برخي از خانواده‌ها معنايي جز حسرت و چشم انتظاري نداشته باشد. در يکي از گروه‌هاي خيريه‌اي که توسط مردم شهر همدان در فضاي مجازي تشکيل شده است امسال تقريبا صد و پنجاه کيف و کفش و نوشت‌افزار کامل به ارزش تقريبي دوازده تا چهارده ميليون تومان اهدا شده است.
چقدر خوب است در کنار خريدهايي که براي فرزندانمان مي‌کنيم محرومان و نيازمندان را فراموش نکنيم و حتي شده يک کيف و يک خودکار شايد دل يک خانواده نيازمند را شاد کند.