صفحه 7      شماره  3836      شنبه 20 آبان 1396


برکات محبت اهل بيت (ع)
1. ايمنى از عذاب
از شمار بى شمار آثار و برکات محبت و عشق به اهل بيت عليهم السلام و اطاعت از آنان امان يافتن از آتش در روز سنگين و پرنشيب و فراز قيامت است. امام صادق عليه السلام فرمود:
« به خدا سوگند هر بنده اى که خدا و رسولش را دوست بدارد و ولايت امامان را پذيرفته باشد و از دنيا برود، آتش دوزخ به او نخواهد رسيد ».( بحار الانوار: ‏65/115)
2. ثبات قدم بر صراط
از آثار ديگر عشق ورزى به اهل بيت عليهم السلام و اطاعت از فرمان‌ها و اوامرشان امان از لغزش بر صراط است. امام صادق عليه السلام از رسول خدا صلى الله عليه وآله نقل مي‌فرمايد:
« أَثْبَتَکُمْ قَدَماً عَلى الصِّراطِ، أَشَدَّکُمُ حُبّاً لاَِهْلِ بَيْتِي ؛
پابرجاترين شما بر صراط کسى است که محبتش به اهل بيت من بيشتر باشد».( بحارالانوار: ‏8/64.)
3. آمرزش گناه
محبت اگر محبت واقعى باشد توان پاک سازى و تزايد سرمايه عملى و معنوى براى انسان دارد. امام صادق عليه السلام فرمود:
« هرکس ما را و دوستدار ما را به خاطر خدا دوست بدارد و نه براى دست يافتن به هدف دنيايى، و دشمن ما را نيز دشمن بدارد نه به خاطر کينه شخصى که ميان آنان است، نگاه در قيامت با گناهانى به اندازه ريگ هاى ريگستان و کف درياها بيايد، مورد آمرزش خدا قرار خواهد گرفت » (بحارالانوار: ‏27/51 ).
4. ورود به بهشت
محبت به اهل بيت عليهم السلام و عشق ورزى به آنان مايه زندگى جاويد است که با مرگى خوش آغاز و تا بلنداى ابديت امتداد مى يابد.شخصى به نام يونس به امام صادق عليه السلام گفت:
محبت و دوستى من به شما و شناختى که خدا درباره حق شما به من داده برايم از همه دنيا محبوب‌تر است.
يونس مى گويد: پس از گفتارم آثار خشم در چهره حضرت ديدم، سپس شنيدم فرمود:
« اى يونس ! مقايسه نادرستى نمودى، دنيا و آنچه در آن است چيست ؟ آيا دنيا چيزى جز سير شدن شکمى و پوشاندن عورتى است ؟! در حالى که تو به سبب محبت ما به زندگى جاويد دست خواهى يافت ».( بحارالانوار: ‏75/266 )
چنانکه رسول بزرگوار اسلام صلى الله عليه وآله مي‌فرمايند:
«... أَلا وَ مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ لِ مُحَمّد بَشَّرَهُ مَلَکُ الْمَوْتِ بِالْجَنَّةِ، ثُمَّ مُنْکَرٌ وَ نَکِيْرٌ، أَلا وَ مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ لِ مُحَمَّد يُزَفُّ إِلى الْجَنَّةِ کَما تُزَفُّ الْعَرُوْسُ إِلى بَيْتِ زَوْجِها... ؛
آگاه باشيد هر کس با محبت آل محمّد بميرد ابتدا فرشته مرگ و سپس منکر و نکير به او مژده بهشت مي‌دهند. آگاه باشيد هر کس با دوستى آل محمّد بميرد همان گونه که عروس را به خانه شوهرش مى برند او را به بهشت روانه مى کنند...». (بحارالانوار: ‏23/228)