صفحه 7      شماره  3836      شنبه 20 آبان 1396


چه کساني همتاي قرآن هستند؟
قرآن و عترت، عصاره نبوت و تداوم بخش رسالت
هگمتانه، گروه جرعه نور: در قرآن کريم آيات فراوان و حتي سوره‌هاي چندي در مقام و منزلت اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام نازل شده که شأن نزول آن‌ها در ارتباط با اهل بيت عليهم السلام قابل ترديد و شبهه نيست و مفسران قرآن مجيد ( اعم از شيعه و اهل سنت ) بر آن صحه گذاشته و با استناد به روايات و احاديث مختلف آن را تأييد نمودند.
عترت طاهرين عليهم السلام بر اساس آيات قرآن و حديث متواتر ثقلين، همتاي قرآن بوده، تمسک به يکي از آن دو، بدون ديگري، مساوي با ترک هر دو ثِقل است و دستيابي به دين کامل، تمسک به هر دو ثِقل است.
قرآن و عترت، عصاره نبوت و تداوم بخش رسالت هستند که هدايت بشر را تا قيامت تضمين مي‎کنند.
*آيه تطهير
در سوره‌ احزاب آيه 33 آمده است که: «....إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَکُمْ تَطْهِيرًا » «...خدا فقط مى‏خواهد آلودگى را از شما خاندان [پيامبر] بزدايد و شما را پاک و پاکيزه گرداند. »
*آيه مودّت
خداوند متعال مي‎فرمايد: «... قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى.... » «...بگو: بر اين [رساندن پيام‏] هيچ مزدى از شما نمى‏خواهم مگر دوستى در باره خويشاوندان [نزديکم‏]...»
صحيح مسلم و صحيح بخاري و مسند احمد بن حنبل و تفسير ثعلبي همگي از ابن عباس نقل کرده‎اند که وقتي اين آيه نازل شده مسلمانان از پيامبر سئوال کردند؛ اقرباي شما چه کساني هستند؟ پيامبر فرمود: آنها علي و فاطمه و دو فرزندانشان (حسن و حسين) هستند.
*آيه ‌مباهله
خداوند در سوره آل‌عمران آيه 61 مي‎فرمايد: «فَمَنْ حَآجَّکَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءکُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءکُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللّهِ عَلَى الْکَاذِبِينَ » «پس هر که در اين [باره‏] پس از دانشى که تو را [حاصل‏] آمده، با تو محاجه کند، بگو: «بياييد پسرانمان و پسرانتان، و زنانمان و زنانتان، و ما خويشان نزديک و شما خويشان نزديک خود را فرا خوانيم سپس مباهله کنيم، و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار دهيم.»
مفسرين شيعه و سني اتفاق نظر دارند که لفظ «ابنائنا» اشاره به امام حسن و امام حسين و لفظ «نسائنا وانفسنا» به ترتيب به فاطمه زهرا سلام الله عليها و حضرت علي عليه السّلام مي‎شود.
مسلم و ترمذي در کتاب‌هاي خود در باب فضايل علي عليه السّلام از سعيد بن وقاص روايت کرده‎اند: وقتي که اين آيه نازل شده پيامبر، علي و فاطمه و حسن و حسين را فراخواند و سپس فرمود: خداوندا، اينان اهل من مي‎باشند.