صفحه 6      شماره  3850      پنجشنبه 9 آذر 1396


سازمان بازرسي به دنبال پيمانکاران متخلف دستگاه‌هاي دولتي
هگمتانه، گروه ايران و جهان: به دنبال آسيب‌هاي وارد شده به ساختمان‌هاي دولتي استان کرمانشاه در جريان زلزله اخير، سازمان بازرسي تخلفات احتمالي از سوي برخي پيمانکاران را تحت تعقيب قرار داده است.
سخنگوي قوه‌ قضائيه در نشست خبري اخير درباره آخرين وضعيت پرونده پيمانکاران متخلف در حادثه زلزله کرمانشاه گفته است: بازرسي کل کشور به اين مورد ورود داشته و نتيجه نهايي آن هنوز مشخص نيست. البته بازرسي کل کشور قبلا هم در مورد بيمارستان‌ها گزارش داده بود که حتما توجهي به آن نشده است. چه در مورد ساختمانهاي دولتي اعم از بيمارستانها، مسکن مهر و... سازمان بازرسي در حال تهيه گزارش است.
محسني اژه‌اي افزود: در ارتباط با زلزله کرمانشاه فقط در مورد بيمارستان اسلام‌آباد غرب پرونده تشکيل شده است و فعلا گزارشي از سازمان بازرسي يا ساير دستگاه‌ها در اين زمينه نيامده است.
وي در پاسخ به سوالي درباره زمين‌لرزه کرمانشاه و اظهارات جهانگيري در خصوص جان باختگان مسکن مهر در زمين لرزه و ايجاد نگراني در بين ساکنان اين مسکن‌ها گفت: بررسي با اينکه تشخيص داده شود جرم است يا خير، دو موضوع جداست. اينکه برخي از اينها صحت نداشته، درست است. خبر داده بودند که در ساختمان‌هاي مسکن مهر 100 نفر کشته شدند که صحت ندارد. اينکه اين ساختمان‌ها بيشتر از ساير ساختمان‌ها تخريب شدند هم درست نبود. کساني که اين حرف را مي‌زنند سوء نيت دارند يا خير و بر چه اساسي حرف مي‌زنند، را نمي‌دانم. اگر با سوء نيت نباشد جرم نيست اما اگر ثابت شود کسي با قصد سويي اظهار نظري مي‌کند، بحث‌اش جداست که تا الان گزارشي نيامده است.
محسني اژه‌اي هم‌چنين گفت: درخصوص بيمارستان اسلام‌آباد که به اشتباه بيمارستان سرپل ذهاب گفته شده بود افراد مختلفي آمده بودند و تقريبا همه آنها گفته‌اند احتمالا محرز است که کوتاهي صورت گرفته و پرونده قضايي تشکيل شده است. فرد را خواستند و براي آن قرار صادر شد. ايشان را الزام کردند و خود ايشان هم پذيرفتند و قبول کردند که تعمير صورت گيرد. موردي که براي آن پرونده قضايي تشکيل شده بود بيمارستان اسلام آباد بوده، اما افراد فني هنوز در خصوص آن نظر نهايي نداده اند. بايد گزارش نهايي بيايد تا بتوان تصميم گرفت.
بعد از وقوع زلزله کرمانشاه گمانه‌زني‌هاي مختلفي در مورد تعداد کشته شدگان واحدهاي مسکن مهر شنيده شد. بعضي مسؤولان اين آمار را 250 نفر، بعضي 100 نفر و بعضي ديگر 2 نفر اعلام کردند.