صفحه 6      شماره  3850      پنجشنبه 9 آذر 1396


در واکنش به متهم کردن ايران به دست داشتن در حمله موشکي يمن به عربستان
علي عبدا... صالح: ايران هيچ گونه حضوري در يمن ندارد
هگمتانه، گروه ايران و جهان: رئيس‌جمهور پيشين يمن در يک سخنراني متهم کردن ايران به دست داشتن در حمله موشکي انصارا... يمن به فرودگاه ملک خالد رياض را رد کرد و گفت: ايران هيچ‌ گونه حضوري در يمن ندارد.
علي عبدا... صالح رئيس‌جمهور پيشين يمن در سالروز استقلال يمن (عيدجلاء) در يک سخنراني، گفت: يک موشک از ضعاء به سمت رياض پرتاب شد و همه مدعي شدند که اين موشک ايراني است در حالي که ايران هيچگونه حضوري در يمن ندارد و به خدا قسم من خودم به شخصه از ايران درخواست کردم که با ما وارد يک ائتلاف استراتژيک بشوند و ما براي حفظ خود و آبروي خود حق داريم که با آنها هم ائتلاف شويم اما به خدا ايران قبول نکرد و کلام رسانه‌ها در اين رابطه کاملا بيهوده است.
وي خطاب به ايران افزود: بياييد با هم ائتلاف تشکيل دهيم و اگرچه شيعه باشيد ما هيچ مشکلي نداريم، بياييد عليه اين ائتلاف (ائتلاف سعودي) يک ائتلاف تشکيل دهيم.
انصارا... يمن اخيرا فرودگاه بين‌المللي ملک خالد رياض را مورد هدف موشکي قرار دادند و در پي آن مقامات سعودي ايران را به دست داشتن در اين حمله متهم کردند.
اين درحالي است که اگرچه تهران حمايت خود از اين گروه شيعه يمني را پنهان نکرده، همواره شايعات و ادعاهاي مبني بر ارسال سلاح به يمن را رد کرده است، همچنين يک هيأت تعيين شده از سوي شوراي امنيت سازمان ملل در دهم نوامبر يک نامه محرمانه به ديپلمات‌ها فرستاده و در آن تأکيد کرده که هيچ سندي که ثابت کند، ادعاي سعودي‌ها مبني بر اينکه ايران مسؤول حمله موشکي اخير حوثي‌هاي يمن به رياض پايتخت عربستان است به دست نياورده است.
امير حاتمي، وزير دفاع کشورمان در اين زمينه گفته است: دشمن از هر فرصتي براي اتهام زني عليه ايران استفاده مي‌کند و قطعا ما اين مساله را رد مي‌کنيم. بنا نيست هر اتفاقي در منطقه رخ مي‌دهد، ايران را متهم مي‌کنند البته اين موارد از دشمن بعيد نيست.
همچنين سردار جعفري فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در واکنش به اين ادعاها تأکيد کرده است: ما امکان انتقال موشک به آنجا (يمن) را نداريم و موشک‌ها براي خودشان است.