صفحه 4      شماره  4086      سه شنبه 17 مهر 1397


 گزارش مي‌دهد
هزينه‌هاي بالاي فرزندآوري و عدم پوشش خدمات تخصصي در مراکز دولتي
مراکز خصوصي دفترچه‌هاي تأمين اجتماعي را پذيرش نمي‌کنند
هگمتانه، گروه زندگي سالم - هدي افلاکيان: آوردن فرزند هميشه براي خانواده‌ها شيرين و خوشايند بوده است به خصوص زماني که سال‌ها منتظر آمدن فرد تازه‌اي به جمع دونفره زندگي مشترک خود هستيد؛ اين لذت و هيجان چند برابر مي‌شود و شنيدن خبر بارداري زوج‌هاي جوان براي خانواد‌ه‌ها از بهترين و خوشحال‌کننده‌ترين خبرهاست.
اما از زمان تشخيص بارداري و تشکيل قلب جنين علي‌رغم وجود مراکز دولتي، هزينه‌هاي بسيار زيادي براي تشخيص سلامت جنين بر خانواده‌ها تحميل مي‌شود.
آزمايش‌ها، معاينه هر ماه توسط پزشک و سونوگرافي‌هاي مختلف که هر چند سال يکبار به تعداد و ضرورت آن اضافه مي‌شود و خوب يا بد بايد قبول کرد زندگي در دنياي امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به حساب و کتاب دارد.
يکي از بخش‌هاي هيجان‌انگيز دوران بارداري، سونوگرافي است که معمولا چهار بار طي دوران بارداري شامل ماه دوم، اواخر ماه سوم و شش‌ونيم ماهگي و اواخر بارداري براي بررسي ميزان رشد جنين و سلامت بارداري با صلاحديد پزشک انجام مي‌شود که اگر خداي نکرده مشکلي براي جنين وجود داشته باشد و نياز به سونوگرافي‌هاي دقيق‌تري باشد مثل اکوي قلب جنين بايد هزينه‌هاي بيشتري پرداخت کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي بارها و بارها در سخنان خود به اين موضوع اشاره داشتند که «مردم بايد از لحاظ سلامت در وضعيت قابل قبولي باشند و خانواده بيمار نبايد دغدغه و رنجي جز بيماري داشته باشد»؛ اما نه تنها اين سخن رهبري مورد توجه مسؤولان قرار نگرفت بلکه با اجراي طرح تحول سلامت دردي بر دردهاي اين مردم افزوده شد؛ چرا که دفترچه بيمه سلامت در مراکز خصوصي با تعرفه دولتي پذيرش نمي‌شود و چند وقتي است که دفترچه‌هاي تأمين اجتماعي هم قابل پذيرش در اين مراکز نيست. 
سونوگرافي يکي از روش‌هاي تشخيص بيماري در پزشکي و يکي از نيازهاي درماني است که عده زيادي از مردم با بيماري‌هاي مختلف جهت انجام آن به مراکز مختلف دولتي و خصوصي مراجعه مي‌کنند و با روشي ايمن و راحت بيماري آن‌ها تشخيص داده مي‌شود در دوران بارداري نيز انجام سونوگرافي اهميت ويژه‌اي دارد.
در حال حاضر اوايل هفته 11 سونوگرافي‌ ان‌تي تجويز مي‌شود که قيمت آن با احتساب بيمه حدود 48 هزار تومان مي‌شود که اين امر تنها در مراکز خصوصي انجام مي‌شود و مراکز دولتي از انجام اين آزمايش معذور هستند.
در هفته 18 ماهگي دوران بارداري نيز آزمايش‌هاي مختلف خون تنها در آزمايشگاه‌هاي خصوصي با هزينه 340 هزار تومان انجام مي‌شود و سونوگرافي آنومالي جنين نيز باز هم در مراکز خصوصي با 160هزار تومان با احتساب بيمه از مراجعه‌کننده دريافت مي‌کنند و هزينه آمينوسنتز مادران باردار مشکوک به داشتن جنين سندرم دان نيز حدود يک ميليون تومان آب مي‌خورد.
اما آنچه اين روزها در همدان بيشتر از قبل باعث رنجش و آزرده خاطرشدن بيماران شده عدم پذيرش دفترچه‌هاي بيمه تأمين اجتماعي براي انجام سونوگرافي‌هاي مختلف در مراکز خصوصي است.
در يکي از مراکز شهر با اين نوشته روبرو شديم " قابل توجه بيمه شدگان تأمين اجتماعي: با توجه به عدم تعهد سازمان تأمين احتماعي در قرار داد في مابين مرکز راديولوژي و سونوگرافي از مورخ 1 مهر ماه سال جاري قرارداد با سازمان تعليق و پذيرش بيماران آزاد انجام مي‌گردد. بديهي است بيمه شدگان محترم مي‌توانند با مراجعه به سازمان و ارائه رسيد پرداختي نسبت به وصول مابه التفاوت اقدام کنند."
يکي از مراجعه‌کنندگان که به يکي از مراکز سونوگرافي در خيابان بوعلي مراجعه کرده بود در گفتگو با خبرنگار هگمتانه گفت:‌ متأسفانه اين روزها خبرهاي ناراحت کننده در سطح شهر زياد شده است و امروز که براي انجام سونوگرافي کليه براي دخترم به اين مرکز مراجعه کردم گفتند بايد هزينه را آزاد پرداخت کنم و با دفترچه پذيرش ندارند.
وي افزود: متأسفانه بسياري از سونوگرافي‌هاي تخصصي در مراکز خصوصي انجام مي‌شود و مراکز دولتي تنها خدمات سطحي و معمولي را انجام مي‌دهند که بايد در اين زمينه فکري به حال مردم بي‌گناه شود. وي ادامه داد: همسرم کارگر يکي از کارخانه‌هاست که سه ماه است حقوق او را پرداخت نکرده‌اند و با سختي هزينه‌ها درمان دخترم را تأمين کرده‌ام و از مسؤولان مي‌خواهم به قشر آسيب‌پذير جامعه با وجود اين همه گراني و تورم بيشتر توجه کنند.
مادر باردار ديگري هم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه اظهار کرد: سال گذشته سونوگرافي ان‌تي در کلينيک امام خميني(ره) انجام مي‌شد اما امسال اين خدمت از تعهدات اين مرکز برداشته شده است و بيمارستان فاطميه هم براي بيماران پذيرش ندارد و مجبور هستيم 125 هزار تومان براي آن پرداخت کنيم.
وي با بيان اينکه بسياري از شهروندان به خصوص مناطق کمتر برخوردار شهر قادر به تأمين هزينه‌هاي اين چنيني نيستند، ادامه داد: همين امر موجب به دنيا آمدن نوزاداني با بيماري‌هاي مختلف مي‌شود و هزينه‌هاي بسياري بر دوش دولت مي‌گذارد و ضروري است در اين زمينه دولت خدمات و بسته‌هاي حمايتي براي خانواده‌ها و فرزندآوري داشته باشد.
وي خاطرنشان کرد:‌ وقتي در کشورهاي ديگر مي‌شنويم که خدمات خوب و مرخصي‌هاي طولاني مدت براي مادران باردار و داراي فرزند تعريف مي‌شود افسوس مي‌خوريم که ما در خدمات اوليه نمي‌توانيم نياز شهروندان را برآورده کنيم.
به همين منظور و درج برگه‌هايي مبني بر عدم پذيرش دفترچه‌هاي بيمه‌ تأمين اجتماعي نايب رئيس انجمن راديولوژيست‌‌ همدان گفت: سازمان تأمين اجتماعي بيش از يک سال است که بدهي ما را پرداخت نکرده و حتي پاسخ نامه ارسالي ما را نداده است.
علي‌احسان صالح افزود: بارها با اين سازمان مکاتبه و نامه‌نگاري کرديم اما حتي پاسخ نامه ما را نداده‌اند. وي با تأکيد بر اينکه هر مرکز سونوگرافي هزينه‌هاي زيادي براي خريد تجهيزات و نگهداري آن‌ها پرداخت مي‌کند، تصريح کرد: قيمت تجهيزات و ابزار ما چند برابر شده است و از طرفي هم بيمه تأمين اجتماعي بدهي خود را پرداخت نمي‌کند پس به جرأت مي‌گويم که اگر شرايط به همين روال پيش رود ما در آستانه ورشکستگي خواهيم بود.
وي با بيان‌ اينکه در حال حاضر قراردادهاي خود را با اين سازمان بيمه‌گر به تعليق درآورده‌ايم، ابراز کرد: از دو ماه پيش به اين سازمان هشدار داديم که اگر نسبت به پرداخت بدهي خود اقدام نکنند از پذيرش دفترچه‌هاي درماني افراد زير پوشش اين سازمان معذور خواهيم بود.
نايب رئيس انجمن راديولوژيست همدان خاطرنشان کرد: حتي اگر اين سازمان قول بدهد که در زماني مشخص نسبت به پرداخت بدهي‌هاي ما اقدام مي‌کند، ما نيز خدمات خود را به طور مجدد به مردم ارائه مي‌کنيم، اما متأسفانه مسؤولان اين سازمان قول مساعدت هم نمي‌دهند.
* مطالبات پزشکان سونوگرافي در دست بررسي است
مسؤول روابط عمومي بخش درمان سازمان تأمين اجتماعي همدان هم در گفتگو با تسنيم در اين زمينه گفت: مطالبات پزشکان سونوگرافي در دست بررسي و پيگيري است و جلسات مربوط به آن را تشکيل داده‌ايم.
مجتبي شيراوند اظهار کرد: حوزه درمان سازمان تأمين اجتماعي در دو بخش مستقيم و غير مستقيم فعاليت مي‌کند.
شيراوند تصريح کرد: بخش درمان مستقيم مربوط به پلي کلينيک‌هاي تأمين اجتماعي و بيمارستان آتيه است که خوشبختانه رضايتمندي 90 درصدي مردم را کسب کرده‌ايم.
مسؤول روابط عمومي حوزه درمان سازمان تأمين جتماعي همدان افزود: بخش ديگري از خدمات درماني ما مربوط به بخش غير مستقيم درمان است که آن هم مربوط به مطب‌هاي خصوصي پزشکان است.
شيراوند تصريح کرد: در بخش درمان مستقيم هيچ مشکلي وجود ندارد و مردم رضايتمند اما در خصوص مطب‌هاي خصوصي پزشکان و قرارداد با آن‌ها مشکلاتي پيش آمده که در صدد رفع آن هستيم.
وي با بيان‌ اينکه امروز به طور ويژه به اين مشکل رسيدگي مي‌کنيم، تصريح کرد: پس از برگزاري جلسه با مديران سازمان نتيجه را به مردم اعلام خواهيم کرد.
ارائه خدمات و پذيرش دفترچه‌هاي تأمين اجتماعي يکي از خواسته‌هاي مردم است اما مهم‌تر از همه ارائه خدمات تخصصي در مراکز دولتي براي قشرهاي آسيب‌پذير است که مي‌تواند در آينده از تحميل‌ هزينه‌هاي زيادتر براي دولت بکاهد.