صفحه 2      شماره  4089      شنبه 21 مهر 1397


تأکيد استاندار در ديدار با رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر همدان:
جايگاه شوراها بايد حفظ شود
هگمتانه، گروه خبر همدان: استاندار همدان با تأکيد بر حفظ وحدت و همدلي براي توسعه استان گفت: شوراي شهر، پارلمان واقعي است که تأثيرگذاري اين نهاد مردمي در مردم‌سالاري را نمي‌توان ناديده گرفت؛ بنابراين بايد جايگاه شوراها حفظ شود.
به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، محمدناصر نيکبخت در ديدار با رئيس و اعضاي شوراي شهر همدان، ادامه داد: برخي شوراها عملکرد قابل دفاعي ندارند، اما شهردار و شوراي اسلامي شهر همدان بدون حاشيه درحال خدمت‌رساني به شهروندان هستند.
وي با ابراز خرسندي از انتخابات بدون حاشيه هيأت رئيسه شوراي اسلامي شهر همدان، اظهار کرد: براي نخستين بار شاهد اين مهم بوديم که رئيس شورا، تمام آراي اعضا را کسب کرد که به اين معناست در شوراي شهر اختلاف نظر وجود نداشته، دنبال توسعه هستند و وقت را تلف نمي‌کنند.
به گفته نيکبخت، همدان شهر بزرگ و داراي تاريخ و نام بلندي است که دست‌اندرکاران امور شهري همدان نيز بايد هم‌تراز همين شايستگي‌ها عمل کنند. البته همدان امسال دوران خوبي را پشت سرگذاشت و براي معرفي آن، مراتب بسياري طي شد.
وي با بيان اينکه جشنواره‌ها و نشست‌هاي بين المللي براي مردم نشاط آور است و نام آوري همدان را بيشتر مي‌کند، معتقد است: همدان واقعاً استحقاق آن را دارد که هميشه بر روي آنتن‌هاي صداوسيماي داخلي و خارجي باشد.
به گفته استاندار همدان، همه به اين نتيجه رسيديم که بايد شهرداري و شوراي شهر همدان را کمک کرد تا همدان با نمايش زيبايي‌هايش، معرفي شود.
نيکبخت اظهار کرد: شهردار همدان با برنامه و تلاش زياد در حوزه خدمات زيربنايي در حال فعاليت است؛ بنابراين همه براي توسعه شهر بايد کمک کنند. 
وي در راستاي حمايت بيشتر از شوراهاي شهر، گفت: براي همراهي فرمانداران با شوراها در هيأت تطبيق تأکيد خواهد شد.
نيکبخت همچنين خطاب به اعضاي شوراي شهر همدان درخواست کرد: از سرمايه‌گذاري حمايت کنيد، زيرا اين شهر با حضور سرمايه‌گذاران آباد مي‌شود و سرمايه‌گذاران بايد امنيت داشته باشند.
وي با تأکيد بر ضرورت توجه بيشتر مديريت شهري به مناطق محروم و حمل‌ونقل عمومي، توصيه کرد: تعاملات مجموعه مديريت شهري بايد با قوه قضاييه بيشتر شده و از طرفي خدمات اين مجموعه اطلاع رساني شود.
استاندار همدان در تماس با رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان همدان به منظور تعيين‌تکليف وضعيت زمين واقع در منطقه رضوان متعلق به اين نهاد براي احداث پارک، خواستار پيگيري اين موضوع شد و عنوان کرد: پيگيري‌هاي لازم با وزير راه‌و‌شهرسازي هم به انجام مي‌رسد.
نيکبخت با بيان اينکه تسهيلات بانکي براي مشاغل خانگي پس از راه‌اندازي فرهنگسراي کسب و کار شهر همدان بر عهده استانداري خواهد بود، گفت: براي تکميل پروژه پل شهيد همداني نمي‌توانيم به اعتبارات ملي اميد داشته باشيم؛ اما از اعتبارات استاني، مبلغي براي اين مهم در نظر گرفته شده است.
* گردان: شورا و شهرداري را کمک دهيد
رئيس شوراي اسلامي شهر همدان هم با بيان اينکه انتخابات هيأت رئيسه دور دوم شوراي پنجم به انجام رسيد، گفت: اين انتخابات با تعامل حداکثري اعضاي شورا به منظور پيشبرد اهداف مديريت شهري و سياست کلان برگزار شد.
کامران گردان با تأکيد بر جايگاه شوراها در قانون اساسي به‌ويژه اصل 103 و قدرداني از حمايت و همراهي مجموعه استانداري همدان از شوراي شهر همدان، اظهار کرد: متأسفانه در سال‌هاي گذشته جايگاه و منزلت شوراها در استان همدان تضعيف شده است و دستگاه‌هاي اجرايي از اختيارات و اجراي مصوبات شورا، تمکين نمي‌کنند.
وي با بيان اينکه اندکي ملايمت در مصوبات شورا که منطبق با قانون و به نفع مردم و مديريت شهري است، ضرورت دارد گفت: سخت‌گيري بيش از حد بر مصوبات شورا، آسيب جدي براي شهر و پروژه‌هاي شهري است که مديريت شهري را با چالش همراه مي‌کند.
گردان خطاب به استاندار همدان درخواست کرد: کمک دهيد تا شهرداري همدان از بحران مالي خارج شود و شوراها هم بتوانند با مصوبات قانوني و تعامل با ساير ارگان‌ها، مديريت شهر را پيش ببرند و شاهد پيشرفت کاري در شهر باشيم.
*بادامي‌نجات: شهر بر روي ريل توسعه قرار دارد
نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان هم در ادامه گفت: در برخي موارد از هيأت تطبيق انتظار مي‌رود تا صرفه و صلاح شهر هم در نظر گرفته شود، زيرا برخي مصوبات را تفسير به رأي مي‌‎کنند که فرمانداران بايد همراهي بيشتري داشته باشند.
حميد بادامي‌نجات با اشاره به تبديل وضعيت نيروهاي شرکتي و قراردادي شهرداري همدان، ابراز اميدواري کرد: وضعيت استخدامي اين نيروها به منظور ايجاد انگيزه براي تلاش بيشتر حل شود.
وي، شهرداري همدان را جزو دستگاه‌هاي اجرايي با عملکرد مناسب برشمرد و افزود: با اقدامات مديريت شهري، شهر بر روي ريل توسعه قرار گرفته است.
بادامي‌نجات همچنين با تأکيد بر برخورد قاطع با فاسدان، گفت: انتظار مي‌رود روند برخورد با مفسدان به شيوه‌اي باشد که انگيزه کاري افراد سالم تضعيف نشود.
نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان از راه‌اندازي فرهنگسراي کسب و کار در شهر همدان خبر داد و افزود: فضاي زيرساختي و پشتيباني اين مجموعه توسط شهرداري همدان است و آموزش هم توسط فني‌وحرفه‌اي استان به انجام خواهد رسيد.
*قراباغي: بسته حمايتي سرمايه‌گذاري در شهرداري آماده است
رئيس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان نيز در ادامه با تأکيد بر اينکه شوراها به عنوان پارلمان محلي بر مبناي خردجمعي اقدام مي‌کنند، گفت: مباحث اثرگذاري به سرمايه‌گذاري گره خورده است که در حال حاضر حمايت از سرمايه‌گذار روند خوبي را طي نمي‌کند.
حسين قراباغي از آماده بودن بسته حمايتي سرمايه‌گذاري در شهرداري همدان خبر داد و ابراز اميدواري کرد: شرايط موجود براي فعاليت شوراها تلطيف شود تا اين مهم به شهرها آسيب‌ نزند.
رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي شهر همدان هم گفت: با توجه به وضعيت مالي حاکم بر جامعه تکميل پروژه پل شهيد همداني نيازمند اعتبارات ملي است که اميدواريم اين مسأله توسط نمايندگان مجلس و استانداري همدان پيگيري شود.
علي فتحي با تأکيد بر اينکه شهروندان خيابان 10 متري رضوان از يک سانتيمتر فضاي سبز هم محروم هستند؛ خطاب به استاندار درخواست کرد: انتظار مي‌رود وضعيت زمين بنياد مسکن انقلاب اسلامي واقع در اين منطقه براي احداث پارک تعيين‌تکليف شود.
رئيس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان نيز نشاط اجتماعي را يکي از نيازهاي اساسي مردم برشمرد و گفت: مبناي برنامه‌ريزي پياده راه‌هاي شهر همدان به عنوان مقصد گردشگري به منظور ايجاد فضايي براي شور و نشاط اجتماعي و گفت‌وگو بوده که نيازمند حمايت بيشتري براي برپايي برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و اجتماعي است.
رضوان سلماسي با تأکيد بر اينکه سياست‌ها بر اين است تا همدان به عنوان پايتخت گردشگري کشور شناخته شود، افزود: حفظ بافت تاريخي و فضاي سبز هم از مهمترين مباحث ماندگاري گردشگران است که نيازمند نگاه ويژه مديران استان خواهد بود.
وي همچنين گفت: پروژه‌هاي مختلف ملي از حوزه کاري شهرداري همدان خارج است که بايد زيرساخت‌هاي سرمايه‌گذاري را فراهم کرده و در کنار اين مباحث، داشته‌هاي تاريخي و فرهنگي استان را هم حفظ کنيم. 
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار همدان هم در ادامه با تأکيد بر نشاط در حوزه مسائل اجتماعي، گفت: در اين زمينه نقش شوراي شهر همدان بسيار مهم و کليدي است که به رغم همراهي با اين مجموعه، انتظار داريم در ساير برنامه‌هاي اجتماعي استان هم مشارکت داشته باشيد.
سيد سعيد شاهرخي، ايجاد نشاط اجتماعي را نشأت گرفته از سياست اصولي دولت براي تقويت سرمايه‌هاي اجتماعي برشمرد و افزود: نشاط اجتماعي بايد منطبق با امنيت جامعه حفظ شود.
محمودرضا عراقي، معاون امور عمراني استاندار همدان هم با اشاره به اينکه تعداد نيروهاي انساني شهرداري‌ها بيش از ظرفيت موجود آن است، گفت: تبديل وضعيت‌ نيروهاي شرکتي و قراردادي به صورت متمرکز در قالب برپايي آزمون در وزارت کشور مديريت مي‌شود که در حال حاضر اعلام کرده اند هرگونه استخدام از روزمزد تا قراردادي بدون مجوز تخلف محسوب مي‌شود.
مديرکل امور شهري و شوراهاي استانداري همدان هم با بيان اينکه در ساختار استخدامي‌هاي شهرداري به ازاي هر پست سازماني، 3و نيم نفر مشغول به کار هستند گفت: بر اساس پيگيري‌ها 5 هزار نفر سهميه براي استان همدان دريافت کرده ايم که اميدواريم در آينده نزديک اجرايي شود. 
سيد حسين جعفري عنوان کرد: تلاش داريم اعضاي هيأت تطبيق هم به سمت تخصص‌محوري گرايش پيدا کنند.