صفحه 2      شماره  4105      پنجشنبه 10 آبان 1397


از 21 مهر تا شب اربعين صورت گرفت
اسکان 10 هزار نفر در طرح امدادرساني به زائران اربعين حسيني
 
هگمتانه، گروه رويداد: معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان همدان گفت: جمعيت هلال احمر استان همدان از 21 مهرماه تا شب اربعين 10 هزار و 222 نفر از زائران را اسکان داده است.
حميد عرفي با اشاره به خدمات رساني به زائران اربعين حسيني اظهار کرد: اربعين امسال نجاتگران هلال احمر استان تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا مبادا زائري در محورهاي مواصلاتي استان به مشکل بربخورد.
وي با اشاره به استقرار 12 پايگاه ثابت و 4 پايگاه موقت در محورهاي مواصلاتي استان همدان گفت: 273 نفر نجاتگر از ابتداي طرح تاکنون در پايگاه‌هاي مذکور مشغول امدادرساني به زائران هستند.
معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان همدان بيان کرد: تعدادي آمبولانس با 3 سرنشين نجاتگر نيز به صورت سيار در جاده‌هاي استان مشغول گشت‌زني هستند تا اگر خودروي زائران به مشکل برخورد به آنها کمک‌رساني شود.
وي تصريح کرد: تعداد 47 دستگاه آمبولانس با 4 خودروي نجات مجهز به دستگاه هيدروليک در مقابل پايگاه‌هاي ثابت و موقت مستقر هستند تا در صورت بروز حادثه به سريعت خود را به محل مورد نظر برسانند.
عرفي ادامه داد: از 21 مهرماه تاکنون 22 مورد واژگوني، 7 مورد تصادف در محورهاي مواصلاتي استان به وقوع پيوسته که در اين حوادث 27 نفر مصدوم شده‌اند و از اين تعداد 7 نفر به صورت سرپايي درمان شده‌اند و 20 نفر به مراکز درماني انتقال يافته‌اند.
وي از ارائه خدمات حضوري و مناسبتي در حوزه شهري،کوهستاني و سيلاب به 29 نفر خبر داد و گفت: از 29 نفر 13 نفر مصدوم شده‌اند که 10 نفر به صورت سرپايي و 3 نفر به مراکز درماني انتقال يافته‌اند.
معاون امداد و نجات استان همدان با ابراز خرسندي از اينکه متوسط زمان حضور نجاتگران در محل حادثه به کمتر از 10 دقيقه رسيده است، گفت: در حال حاضر ميانگين حضور نجاتگران 8 دقيقه و يک ثانيه است که ما درصدديم با ايجاد آمادگي و افزايش توان عملياتي آنها، اين زمان را به حدود 5 دقيقه کاهش دهيم.
وي بيان کرد: ميدان کربلا، ميدان شهر جورقان و گلوگاه اسدآباد محل حضور پست‌هاي موقت است و تعداد سه دستگاه آمبولانس و يک دستگاه کاميون تريلر و يک گروه 6 نفره درمان اضطراري به کشور عراق و يک دستگاه آمبولانس نيز به مرز اعزام شدند تا در خدمت زائران باشند.
عرفي گفت: 60 نفر از نجاتگران که دوره کمک‌هاي اوليه را گذرانده‌اند در 20 موکب مستقر شدند تا در صورت نياز به زائران امدادرساني کنند.