صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۷
تیر
۱۴۰۳

شماره
۵۶۶۲

امروز: ۲۷ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Wednesday 2024 (Jul) 17

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه گفت و گو: در این ایام ابتدایی ماه محرم بازار فروش پرچم، کتیبه و لوازم هیأت در بازار همدان حال و هوای خاصی دارد و مردم با خرید لوازم مورد نیاز به برگزاری مراسم ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش می‌پردازند.
به گزارش هگمتانه، این روزها و در حال و هوای محرم، اگر از بازارچه مسقف و سنتی همدان وارد شوید و به راسته پارچه‌ فروش‌ها برسید، پرچم‌هایی به نام اهل بیت(ع) چشمانتان را خیره می‌کند، پرچم‌ها و بیرق‌ها اغلب سبز و مشکی اطراف مغازه‌ها که حتی در دیگر مغازه‌های این بازارچه را هم پوشانده‌اند، نظر شما را جلب خواهد کرد. پرچم‌هایی که حاصل هنر دست هنرمندانی است که هویت فرهنگی راسته پارچه فروش‌ها را دوچندان کرده‌ است.
پیرغلامان همراه جوانان شهر همدان عرضه‌کننده محصولات فرهنگی خصوصا پرچم و بیرق امام حسین(ع) هستند، بخشی از هویت راسته پارچه‌فروش‌ها را شکل می‌دهند. محله اکباتان و باباطاهر و راسته گلشن و پارچه فروش‌ها و... همه اقلام ایام محرم را دارند که بخشی از هویت شهر مذهبی و هنردوست همدان را تشکیل داده‌اند.
به واقع باید چنین گفت که علاوه بر انسان‌ها، شهرها هم به هویت نیاز دارند، شهرها از محلاتشان هویت می‌گیرند و محله‌ها از انسان‌هایی که زیر سقف آسمانشان زندگی می‌کنند.
محله اکباتان، یکی از محله‌های قدیمی همدان است که قدم زدن در کوچه‌ پس‌ کوچه‌های آن، روح و احساس شهری با هویت را به انسان منتقل می‌کند. این محله به سبب پیوندی که بین نهاد بازار و نهاد روحانیت، ایجاد و حفظ کرده است، رنگ و بویی دینی دارد.
هم‌جواری محله‌ اکباتان با مرقد امامزاده حسین(ع)، فرزند امام حسن عسکری(ع) و عموی امام زمان(عج) و حضور مسجد جامع در این محله که یکی از جاذبه‌های مذهبی تاریخی شهر همدان محسوب می‌شود و قدمتی بسیار بالا و معماری زیبایی دارد،‌ باعث شده مردم شهر همدان از نقاط مختلف به این محله بیایند و علاقه آنها به اهل‌بیت(ع) دوچندان شود و در نتیجه شاهد رونق و ازدیاد روضه‌های خانگی و هیأت‌های مردمی در جای جای شهر و حتی استان همدان باشیم.
این روزها، روزهای اول ماه محرم کوچه پس کوچه‌های شهر همدان با پرچم‌های سیاه و کتیبه‌های مزین به نام امام حسین(ع) بوی محرمی گرفته است و همه ساله با نزدیک شدن به ماه محرم و صفر شهر حال و هوای دیگری پیدا می‌کند؛ عزاداران پیراهن‌های مشکی بر تن می‌کنند و شهر یکپارچه سیاه‌پوش می‌شود، پرچم محرم در کنار بیرق، کتیبه و ریسه‌های عزا شهر را فرا می‌گیرد و دل‌ها آماده عزای سیدالشهدا می‌گردند.
در این ایام در شهر همدان بازار فروش پرچم و لوازم هیأت دوباره رونق می‌گیرد و حال‌و‌هوای خاصی را به وجود می‌آورد، در گوشه و کنار شهر بیرق‌های عزا برافراشته می‌شوند و تکیه‌ها و ایستگاه‌های صلواتی به راه می‌افتند، به همین مناسبت گشتی در بازار قدیمی شهر همدان داشتیم که مرور آداب ورود به‌ ماه محرم و بازخوانی آیین این شهر از زبان مردم خالی از لطف نیست و باهم می‌شنویم.
آقای نوشادی پیرغلامی است که 28 سال در راسته پارچه فروشهای بازار قدیمی شهر همدان مشغول عرضه پرچم و بیرق عزای حسینی است که در گفت‌وگو با ما اظهار می‌کند: با نزدیک شدن به ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) بازار فروش وسایل عزاداری رونق پیدا می‌کند؛ مغاز‌ه‌داران بازار قدیمی همدان و اکثر مغازه‌های این راسته به عرضه انواع لوازم هیأت‌ها و ملزومات ماه محرم می‌پردازند و به استقبال این ماه می‌روند.
وی بیان کرد: در ماه عزادار